Partner serwisu
15 grudnia 2015

O problemach związanych z doborem uszczelnień do pomp stosowanych w przemyśle spożywczym

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Duża różnorodność uszczelnień stosowanych w pompach powinna umożliwiać optymalny dobór rozwiązania. Jednak ten szeroki wybór z jednej strony ułatwia, z drugiej zaś komplikuje to zadanie. Zastosowanie niewłaściwych uszczelnień może skutkować zanieczyszczeniem żywności przez mikroorganizmy, co grozi zatruciem konsumenta lub nawet jego śmiercią.

O problemach związanych z doborem uszczelnień do pomp stosowanych  w przemyśle spożywczym

 

Znane jest powiedzenie, że pompa jest na tyle dobra, na ile dobre są jej uszczelnienia. Oznacza to, że właściwie dobrana konstrukcja oraz materiały zastosowane na uszczelnienia dławnicy decydują o przydatności pompy do pracy. Przy czym, jak pokazuje praktyka, bardzo często uszczelnienie mające nienajlepszą konstrukcję, ale wykonane z dobrych materiałów, ma przewagę nad uszczelnieniem poprawnie zaprojektowanym, ale wykonanym z niewłaściwych materiałów.

Istnieje duża różnorodność uszczelnień stosowanych w pompach. Szerokie zastosowanie znalazły uszczelnienia czołowe, które posiadają znaczną liczbę rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych. Ta duża różnorodność powinna umożliwiać optymalny dobór uszczelnień czołowych, zarówno do urządzeń standardowych, jak i do specjalnych zastosowań. Jednak ten szeroki wybór z jednej strony ułatwia, z drugiej zaś komplikuje zadanie poprawnego doboru.

Przeprowadzona analiza literatury oraz badania własne pokazują, że dobór uszczelnień czołowych dla pomp pracujących w przemyśle spożywczym nie jest zadaniem łatwym i często wykonywany jest niewłaściwie. Proponowane rozwiązania często nie uwzględniają podstawowych wymagań higieniczno-sanitarnych i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności.

 

Cały artykuł został opublikowany w numerze 2/2015 magazynu "Pompy Pompownie"

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ