Partner serwisu
02 maja 2025

Pompowanie = bezpieczeństwo

Kategoria: Aktualności

Z początkiem 2025 r. część dawnej kopalni Pokój zmieniła się w Pompownię Stacjonarną Pokój II. Kontynuowane są inwestycje rozpoczęte w 2024 roku, których celem jest pompowanie wody z poziomu 790.


Kiedy jeszcze kopalnia fedrowała, działało w niej pięć poziomów. Teraz czynne są dwa – 600 i 790. Z tego pierwszego woda jest odprowadzana rurociągami do Ruchu Bielszowice kopalni Ruda, gdzie znajduje się pompownia głównego odwadniania. Na poziomie 790 budowana jest nowa pompownia. Gdy ruszy, to właśnie z niej woda będzie odprowadzana w stronę Bielszowic.


Nowy obiekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Zabudowano już rurociągi, które pozwolą na skierowanie wody z poziomu 600 na 790, gotowe jest ujęcie, z jakiego woda będzie przepompowywana. Wybudowano też fundamenty dla dwóch zestawów pompujących i trwa ich montaż. Stawiane są odpowiednie tamy i przytamki. W wyrobisku na poziomie 790 powstał zbiornik buforowy o pojemności ok. 8 tys. m3, gdzie trafi woda z poziomu 600. Ponadto trwa budowa dwóch nowych rurociągów w kierunku Ruchu Bielszowice – pozwolą na niezakłóconą pracę nowej pompowni przez wiele lat. Woda będzie pompowana z wydajnością ok. 2,2 m3 na minutę.

Pompy ciepła „Saturna”
Pierwsza w Polsce pilotażowa instalacja centralnego ogrzewania z wykorzystaniem pomp ciepła z wód kopalnianych powstała w pompowni „Saturn”. Innowacyjność przedsięwzięcia polega na tym, że dolne źródło ciepła stanowi woda ze zlikwidowanej kopalni „Saturn”, pozyskiwana w czasie odwadniania wyrobisk. 


W instalacji zastosowano pompy ciepła, dla których dolne źródło ciepła stanowi woda kopalniana z pompowni głębinowej Saturn, o średniej rocznej temperaturze ok. 13OC. Centrala cieplna jest wyposażona w dwie dwustopniowe pompy ciepła woda-woda, o łącznej mocy grzewczej ok. 117,8 kW, co zabezpiecza potrzeby cieplne budynku. Kubatura ogrzewanego budynku wynosi 6040 m3, zainstalowano w nim 88 grzejników. 


Woda kopalniana pompowana szybem Paweł jest kierowana do zbiornika przelewowego zabudowanego bezpośrednio przy szybie, a stamtąd przepompowywana do stacji odżelaziania (stacji filtrów). Następnie, poprzez wymiennik obiegu pierwotnego, podawana jest do pomp ciepła, skąd po oddaniu ciepła wraca do zbiornika przelewowego, a następnie spływa do Brynicy.

 

***
Centralny Zakład Odwadniania Kopalń – Odział SRK S.A. zapewnia bezpieczeństwo wszystkim czynnym kopalniom w GZW. Celem odwadniania jest niedopuszczenie do niekontrolowanego i gwałtownego przepływu/wdarcia się wody ze zlikwidowanych kopalń do czynnych zakładów górniczych. SRK zabezpiecza przed zagrożeniem wodnym 12 tego typu obiektów, przy czym liczba ta może się zmieniać z uwagi na upraszczanie systemów odwadniania i zmiany organizacyjne.

fot. SRK
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ