Partner serwisu
10 kwietnia 2024

Rola pomp w wieżach chłodniczych

Kategoria: Aktualności

Chłodzenie jest ważnym etapem wielu procesów przemysłowych.

Rola pomp w wieżach chłodniczych

Jednym ze sposobów zapewnienia optymalnego chłodzenia jest użycie wież chłodniczych, które spotyka się w większości instalacji w budynkach przemysłowych. W tym module przedstawimy obszerne wprowadzenie do wież chłodniczych. Ogólnie rzecz biorąc, wieża chłodnicza jest to urządzenie zaprojektowane do chłodzenia dużych ilości wody cyrkulującej w systemie chłodzenia. Głównym celem systemu jest przeniesienie ciepła z wieży chłodniczej do powietrza przez odparowanie wody.

Ale jak działa wieża chłodnicza w praktyce?

Przyjrzyjmy się bliżej takiemu rozwiązaniu. W układzie chłodzenia z wieżą chłodniczą gorąca woda z różnych źródeł, takich jak maszyny lub procesy wymagające chłodzenia, przepływa rurami do wieży chłodniczej. Gdy woda wpływa do wieży chłodniczej, rozpylana jest z kilku dysz. Rozpylana jest na materiał wypełniający. Głównym celem wypełnienia wieży jest rozpylenie wody na dużej powierzchni, co zapewnia odpowiednio dużą powierzchnię odparowania. Gdy woda przepływa po bokach wypełnienia w dół, a powietrze przepływa w odwrotny sposób, część wody odparowuje do powietrza. Powietrze absorbuje ciepło zawarte w parze wodnej, zmniejszając w ten sposób temperaturę pozostałej wody. Pozostała woda, która jest teraz schłodzona, ścieka do wanny znajdującej się na dnie wieży chłodniczej, skąd zostanie ponownie doprowadzona do systemu. Powietrze, z drugiej strony, jest zasysane do góry przez wentylator. Zanim wydostanie się z wieży chłodniczej, przechodzi przez odkraplacze. Powietrze, które jest wysoce skondensowane, porusza się z dużą prędkością, uderzając kilkakrotnie, przed wyjściem z wentylatora, w odkraplacze, które mają zygzakowaty kształt. Skondensowana woda pojawiająca się na odkraplaczach kapie i przez wieżę chłodniczą dołącza do pozostałej wody na dnie naczynia. Ogólnie rzecz biorąc, mniej niż 30% wody traci się w wyniku odparowania, skraplania, wycieków i doprowadzania do systemu wydmuchu. Jednak stosując odpowiednie sterowanie, można zaoszczędzić 20% z tych 30% wody traconej w procesie odparowania. Jeśli na przykład co godzinę traci się 100 l wody w procesie odparowania, odpowiednie sterowanie zapewni oszczędności 20 litrów na godzinę.

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo.

Wieże chłodnicze nie wykorzystują niebezpiecznych chemikaliów podczas procesu chłodzenia, co czyni je bezpiecznymi w obsłudze. Po omówieniu podstawowych zagadnień związanych z wieżami chłodniczymi, pora przyjrzeć się różnym rodzajom typowych systemów wykorzystujących wieże chłodnicze. Z perspektywy przemysłowej, na ogół istnieją dwa główne typy wież chłodniczych: wieże chłodnicze z wymuszonym przeciwprądem oraz wieże chłodnicze z wymuszonym przepływem krzyżowym. W przypadku wież chłodniczych z wymuszonym przeciwprądem powietrze jest wyciągane w górę przez wieżę za pomocą wentylatorów, a woda spływa przez wieżę z góry na dół. W projektach z wymuszonym przepływem krzyżowym, powietrze jest przetłaczane przez wypełnienie, a następnie unosi się do góry przez wieżę chłodniczą. Podobnie jak w projektach z wymuszonym przeciwprądem, woda spływa z góry w dół.

Więcej w module poniżej:

 

źródło: Grundfos
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ