Partner serwisu
24 listopada 2023

Stabilne wyniki produkcyjne i finansowe – KGHM przedstawia wyniki za 9 miesięcy 2023 roku

Kategoria: Aktualności

Produkcja miedzi i srebra w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. została zrealizowana na poziomie i powyżej danych zakładanych w budżecie na 2023 rok. Miedziowy gigant opublikował wyniki produkcyjne, operacyjne i finansowe za 3 kwartały tego roku.

Stabilne wyniki produkcyjne i finansowe – KGHM przedstawia wyniki za 9 miesięcy 2023 roku

Wyniki operacyjne i finansowe KGHM, ale też pozostałych podmiotów sektora wydobywczego są w dalszym ciągu pod wpływem utrzymującej się niepewności co do rozwoju globalnej sytuacji makroekonomicznej. W szczególności ma na to wpływ trwający konflikt zbrojny w Ukrainie oraz jego konsekwencje, w tym przede wszystkim wciąż wysokie odczyty inflacyjne w większości światowych gospodarek.

W KGHM kontynuujemy działalność z myślą o zrównoważonym rozwoju i efektywnym zarządzaniu zasobami, ale też stawiamy na innowacyjność i dbałość o środowisko. Chciałem podkreślić, że nasze solidne wyniki to efekt ciężkiej pracy całej załogi co, jak już nie raz udowodniliśmy, jest kluczem do sukcesu KGHM. Nasze oddziały pracują bardzo sprawnie co przekłada się na zwyżki produkcyjne i wzrost efektywności spółki. Nie zwalniamy inwestycyjnego tempa nieustannie poszukując jak najbardziej zasadnych ekonomicznie rozwiązań – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

WYNIKI PRODUKCYJNE

Pomimo niepewności i zmienności występującej w otoczeniu gospodarczym, produkcja podstawowych metali w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., czyli miedzi i srebra, została zrealizowana na stabilnym poziomie. Produkcja miedzi z aktywów krajowych wyniosła: górnicza 341 tys. ton, hutnicza 443,5 tys. ton.

KGHM Polska Miedź S.A. zanotowała wzrost wydobycia urobku wagi suchej o 1,3 proc w porównaniu do 9 miesięcy 2022 roku. O blisko 3 proc. wzrosła również produkcja miedzi w koncentracie w miedziowej spółce. KGHM zaraportował też wzrosty w produkcji srebra metalicznego (+ 8 proc.) oraz złota (blisko 35 proc. na plusie)

Warto podkreślić, że ponad 30 proc. wzrost wydobycia urobku, ilości miedzi i srebra, w obszarze wydobywczym Głogów Głęboki Przemysłowy to efekt m.in. zdecydowanej poprawie warunków pracy na wyrobiskach przy nowo zgłębionym szybie KGHM, GG-1.

Z kolei produkcja miedzi płatnej z aktywów zagranicznych wyniosła: Sierra Gorda 59,7 tys. ton (55 proc.), Robinson 17,3 tys. ton, Carlota 2,9 tys. ton, Zagłębie Sudbury 3,9 tys. ton.

WYNIKI OPERACYJNE I FINANSOWE

KGHM może się pochwalić wynikami na dobrym poziomie, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, który charakteryzował się inną bazą ekonomiczną. Jest to przede wszystkim efekt prowadzonych przez zarząd inicjatyw optymalizujących oraz dyscypliny kosztowej. To chociażby wydłużanie łańcuchów dostaw, optymalizacja gospodarki zapasami materiałowymi prowadząca do poprawy w zakresie jednostkowego ich zużycia czy maksymalizacja zużycia złomów w kontekście długości cyklu produkcyjnego. W obszarze sprzedaży KGHM optymalnie przekierowuje kontrakty miedziowe na rynki europejskie w związku z lepszymi parametrami premii do katody oraz maksymalizuje przetwórstwo miedzi na walcówkę gdzie również można realizować lepsze premie i niższe koszty dostawy.

Utrzymanie efektywnej kosztowo produkcji krajowej możliwe było dzięki konsekwencji i kontynuacji kluczowych inwestycji.

Skonsolidowane przychody Grupy KGHM za okres 9 miesięcy 2023 roku wyniosły 25 648 mln PLN, czyli na poziomie osiągniętych rok wcześniej.

Skorygowana EBITDA Grupy za 9 miesięcy 2023 roku wyniosła 4 235 mln PLN i była niższa o 40% od tej zanotowanej za 9 miesięcy 2022 roku. Zmniejszenie skorygowanej EBITDA w porównaniu do 9 miesięcy poprzedniego roku spowodowane było przede wszystkim mniej korzystnym kursem walutowym i spadkiem notowań miedzi przy jednoczesnej presji kosztowej.

Zysk netto 9 miesięcy wyniósł 836 mln PLN, czyli o 84% mniej niż analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadek wyniku netto spowodowany był niższym wynikiem operacyjnym, niższym wynikiem z różnic kursowych oraz zdarzeniami jednorazowymi występującymi rok wcześniej w postaci sprzedaży projektu Oxide na rzecz Sierra Gorda oraz sprzedaży kopalni Franke poza Grupę, jak również mniejszego odwrócenia utraty wartości pożyczek udzielonych wspólnemu przedsięwzięciu.

Aktywa netto Grupy na dzień 30 września 2023 roku wyniosły 33 108 mln PLN.

Aktywa zagraniczne wpłaciły do KGHM Polska Miedź S.A. w okresie 9 miesięcy 2023 roku 46,6 mln USD.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ