Partner serwisu
08 czerwca 2018

W gminie Golina powstanie kilkanaście podziemnych przepompowni ścieków

Kategoria: Aktualności

W piątek 8 czerwca o godz. 14.00 w bibliotece przy Urzędzie Gminy w Starym Mieście Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisał umowy na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.

W gminie Golina powstanie kilkanaście podziemnych przepompowni ścieków

Podczas piątkowego spotkania podpisane zostały umowy dotyczące dwóch projektów. Obydwa finansowane są ze specjalnej koperty środków unijnych w regionie, przeznaczonych dla Konina i okolicznych gmin. Pierwszy z projektów „Uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji” o wartości 42,7 mln zł, uzyskał blisko 22 mln zł unijnego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Jego przedmiotem jest poprawa stanu środowiska naturalnego poprzez uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Aglomeracji Stare Miasto, Krzymów i Sławsk. W ramach projektu wybudowana zostanie sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i ciśnieniowej w gminie Rzgów, Stare Miasto i Krzymów, a także kilkadziesiąt podziemnych oraz kilka przydomowych przepompowni ścieków. Realizacja tych zamierzeń inwestycyjnych pozwoli na poprawę stanu sanitarnego w gminach dla dodatkowych 7 420 osób korzystających z ulepszonego oczyszczania ścieków, m.in. poprzez likwidację szamb oraz wpłynie pozytywnie na poprawę jakości wód podziemnych i wód powierzchniowych. Do 2020 r. ma zostać wybudowana kanalizacja sanitarna o łącznej długości 64,855 km.

Z kolei przedsięwzięcie „Uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Golina w ramach obszaru KOSI” jest warte ponad 25,6 zł, przy dofinansowaniu ponad 12 mln zł. W gminie powstanie sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i ciśnieniowej. Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje budowę sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Golina, Kawnice, Węglew, Kraśnica, Spławie, Adamów z odprowadzeniem do oczyszczalni ścieków w Golinie.

Ponadto zaplanowano budowę kilkunastu podziemnych przepompowni ścieków oraz jednej przydomowej przepompowni ścieków, jak również przebudowę mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Gminie Golina o docelowej przepustowości 1200 m3/doba. Realizowana w ramach projektu inwestycja przyczyni się do zwiększenia mocy przerobowej oczyszczalni oraz wpłynie na poprawę jakości ścieków oczyszczonych. Osiągnięcie w/w zamierzeń inwestycyjnych pozwoli na poprawę stanu sanitarnego w gminie dla dodatkowych 3 579 osób korzystających z ulepszonego oczyszczania ścieków, m.in. poprzez likwidację szamb. Do 2020 roku powstanie – 25, 996 km kanalizacji sanitarnej.

źródło: konin24.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ