Partner serwisu
15 czerwca 2015

Efektywniej z POE

Kategoria: Wywiady

Realizowany od 2009 r. Program Oszczędności Energii przyniósł KGHM wymierne oszczędności. Jakie działania w zakresie poprawy efektywności energetycznej realizuje Zakład Hydrotechniczny, jeden z oddziałów koncernu? Mówi o tym Henryk Kuc, główny inżynier, kierownik Wydziału Energetycznego i Automatyki w KGHM Polska Miedź S.A Oddział Zakład Hydrotechniczny.

Efektywniej z POE

Efektywność energetyczna to dziś chyba temat nr 1 w zakresie eksploatacji układów pompowych. Jakie działania poczynił KGHM w tej dziedzinie?
Tematem efektywności energetycznej zajmujemy się już od wielu lat. W sposób systemowy zaczęliśmy go realizować w 2009 roku, przygotowując Program Oszczędności Energii (POE).

Na czym on polega?
Dokument ten został sformalizowany poleceniem służbowym dyrektora zakładu, na podstawie projektu „Program Oszczędności Energii Ciągu Technologicznego KGHM Polska Miedź S.A.” Projekt przewidywał wykonanie audytu energetycznego między innymi naszego zakładu. W 2010 roku eksperci wskazali nam miejsca, w których możemy uzyskać poprawę efektywności energetycznej. Na tej podstawie powstał Program Oszczędności Energii, realizowany w całym KGHM-ie. W Zakładzie Hydrotechnicznym jest on wdrażany przez zespół osób wskazanych w naszym POE.

Od 2012 obowiązuje już druga wersja programu. Audyt wskazał 7 przedsięwzięć, które mają istotny wpływ na oszczędność energii elektrycznej w naszym oddziale.

Jakie przedsięwzięcia ma pan na myśli?
Chodziło o poprawienie efektywności energetycznej procesów związanych z obszarem znaczącego wykorzystania energii. Takim obszarem w naszym zakładzie jest pompowanie, które pochłania ok. 98% zużytej energii elektryczne. Wytypowaliśmy następujące zamierzenia: modernizacja pompowni wody technologicznej Tarnówek, wdrożenie zrzutu grawitacyjnego nadwyżki wody technologicznej do Odry, montaż generatora na zrzucie do Odry, modernizacja sieci rurociągów wody przemysłowej i hydrotransportu oraz pompowni odpadowych. To był początek. W roku 2012 zdefiniowaliśmy nowe obszary.

W roku 2013 dyrektor podjął decyzję, aby nasz system zarządzania energią został sformalizowany zgodnie z międzynarodową normą ISO 50001. W lipcu 2014 roku, po audycie zewnętrznym, uzyskaliśmy certyfikat na system zarządzania energią zgodny z normą DIN EN ISO 50001:2011

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ